پذیرش هویت فردی: پیش نیاز یک ارتباط موفق

 

 

 

 

بسیاری از افراد اصرار به برقرای ارتباط با با کسی را دارند که وی هیچ تمایلی به انجام این کار ندارد. یک چنین عدم پذیرشی از سوی شخص مقابل سبب ایجاد ناراحتی و ناامیدی های شدیدی دراین افراد می شود. خودشان هم قبول دارند که شاید ارتباط آنها دارای نقص ها و کاستی هایی بیشماری باشد، اما با این وجود باز هم پافشاری می کنند و به آب و آتش می زنند تا طرف مقابل مجدداً آنها را بپذیرد.

 

متاسفانه  برخی از افراد هستند که لیستی از اولویت های خود درست می کنند و سپس با توجه به آن شروع می کنند به یافتن شریک دائمی زندگی خود. اگر بخواهیم از دیدگاه علم روانشناسی این مطلب را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم ابتدا باید به این مسئله توجه داشته باشیم که بیشتر انسان ها سعی می کنند منظور خود را به صورت شفاهی بیان کنند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که بهترین راه برای پیش بینی رفتار یک فرد، گوش دادن به حرفهای اوست (و به طور کاربردی تر می توان با رجوع به نوشته های آنها در پروفایل های شخصی همسریابی درونمایه ی ذهنی آنها را تحلیل نمود). در سایه ی حقایق فوق الذکر و با تکیه بر علم روانشناسی می توانم با قاطعیت کامل اظهار کنم دو نفر که قصد شروع یک رابطه را دارند پیش از هر چیز می بایست از نظر ظاهری با هم سنخیت داشته باشند.

 

شاید مخالف این امر باشید که یک مرد 60 ساله با یک دختر 20 ساله قرار ملاقات بگذارد، و یا یک زن 51 ساله تمایل دشته باشد که تنها با مردهای 25 ساله و یا کمتر قرار ملاقات بگذارد، اما به هر حال این امر حقیقت تلخی است که احتمال وقوع آن کم نیست. حتی اگر این افراد اعتقاد داشته باشند که می توانند همسر مناسبی برای طرف مقابل باشند، باز هم نمی توان مقوله ی تناسب ظاهری را دست کم گرفت؛ بهترین کار چشم پوشی و گذشتن از افراد اینچنینی است.

 

حال اجازه دهید تا با دید وسیع تری به این موضوع نگاه کنیم. عقیده ی من بر این است که این روزها افراد مجرد همواره در حال تطبیق دادن خود و همسر آینده شان با شخصیت های کلیشه ای هستند که در رسانه های گروهی تبلیغ می شود. آنها نشسته اند و به این فکر می کنند که ببینند در تلویزیون چه کسی پسندیده تر و مطلوب تر بوده و چه کسی قابل پذیرش نیست.

 

خوب در یک چنین حالتی فرد با توجه به شخصیت خیالی که در ذهنش ساخته از خود سوال می کند که: "چرا من زیباتر از او نیستم؟ چرا من جوانتر نیستم؟ چرا من ثروتنمد تر نیستم؟" و با خود فکر می کند که: "اگر این خصوصیات را داشتم مطمئناً می توانستم همسر خوبی برای خود پیدا کنم!" متاسفانه این قبیل افراد قربانی توهمات ذهنی خود می شوند؛ و به این دلیل که نمی توانند آن تصویر رویایی را در خود ایجاد نمایند، با دست خودشان اتیکت "ناتوان" را بر روی خود می چسبانند و از آن جایی که خودشان را ناتوان فرض می کنند تسلیم موانع موجود در دنیای قرارهای ملاقات شده و مغموم و شکست خورده می شوند.

 

در یک چنین حالتی فرد نمی تواند قبول کند که او هم مانند سایر مخلوقات بشر یک انسان کامل و منحصر بفرد بوده و مانند سایرین دارای قابلیت های مختلف و توانایی های بیشماری است. در این شرایط او به هیچ وجه نمی تواند درک کند که در همه حال انسان ها با محدودیت هایی نیز مواجه هستند. متاسفانه بازهم سعی می کنند خودشان را برای کسی که با قاطعیت به آنها "نه" گفته ، پذیرفته شده و مطبوع جلوه دهند. بعد این افراد تازه می آیند و طرف مقابل را به خاطر سرسخت بودن و یک دندگی سرزنش می کنند.

 

فقدان پذیرش هویت فردی می تواند در روشن شدن این مطلب به ما کمک کند. به عنوان مثال برخی از افراد مجرد در پروفایل های شخصی اینترنتی خود دروغ می گویند! این افراد از آنجایی که نتوانسته اند خودشان را همانطوری که هستند بپذیرند، احساس می کنند که در برقراری ارتباط با فرد دلخواه خود دچار مشکل هستند و نمی خواهند قبول کنند که قرار نیست همه آدم های روی کره ی زمین آنها را دوست بدارند. از اینرو تلاش می کنند تا این کمبودها را به وسیله ی جا انداختن خود در آن شخصیتی که احساس می کنند درست است جبران نمایند. بنابراین اگر اضافه وزن دارند خودشان را لاغر نشان می دهند، اگر قد کوتاهی دارند، خود را چند سانتی متر بلندتر نشان می دهند و نهایتاً خود را به تقدیر نامه های متعدد شغلی مزین می نمایند.

 

اما مسئله ای که من در مورد آن صحبت می کنم می تواند برای افرادی که متمایل به برقراری ارتباط صحیح هستند، کمی چالش برانگیز جلوه کند. برخی از این افراد آنقدر ناامید می شوند که به طور کلی برای همیشه قرار گذاشتن را از برنامه ی زندگی خود منتفی می کنند. متاسفانه دنیا نمی تواند تضمین کند که هر کسی که از راه می رسد، صد در صد عاشق شما شود. اگر شما یک چنین انتظاری دارید، باید بگویم که خودتان مانع اصلی بر سر راه پیشرفت های رمانتیک زندگی تان هستید؛ اما به هر حال مرز نهایی چیزی جز این نیست: اگر شما متوجه شدید که طرف مقابل تمایلی نسبت به شما نداشته و یا دوستتان ندارد، نباید آنها را به دلیل نخواستنشان سرزنش کنید. بار مسئولیت این امر به عهده ی هیچ کس جز خودتان نیست. تنها واکنشی که باید انجام دهید این است که بدون توجه به مسائل جانبی خودتان را همانطور که هستید بپذیرید.

 

در این زمینه پند ارزشمندی وجود دارد که من همیشه آن را با خود تکرار می کنم: "صبر و مداومت شما را به نتیجه ی دلخواه می رساند. شما که نمی دانید باید تا چه اندازه اصرار و پشتکار به خرج دهید." پژوهش ها ما را به این نتیجه می رساند که وقتی به مشکلی برخورد می کنیم که امکان تغییر دادن آن برایمان میسر نیست، مانند: سن، قد، وزن، رشد موها و ... این امکان وجود دارد که احساس نقص و کمبود شدیدی در خود احساس کرده و بخواهیم در مقابل همه چیز تسلیم شویم؛ اما از آنجایی که حس پافشاری، پشتکار، و صبر در وجود همه ی انسان ها نهفته است، می توانید با خود بگویید که "این امر برای من مهم است" و صبر کنید و از خود پشتکار نشان دهید تا به این طریق فرصت های بیشتری را برای خود خلق کرده و به موفقیت دست پیدا کنید.

 

با آگاهی به این مطلب که اهدافتان ارزش رسیدن را دارند، سفر خود را از نقطه ی پذیرش فردی به سوی موفقیت آغاز نمایید. در غیر اینصورت و بدون برخورداری از این خصوصیت متاسفانه در دام چالش های عمیق ملاقات های عاشقانه گیر خواهید افتاد.

 

 

 

/ 2 نظر / 17 بازدید